Ne okusam, hangi kitaptan başlasam diyorsanız, hazırladığım tavsiye kitap okuma listesi ve kitap önerilerini inceleyebilirsiniz.

Temalara Göre Tavsiye Kitap Okuma Listesi

Okuyan insanların herhalde en sık karşılaştıkları soru, kitap önerileri veya aslında doğrudan tavsiye kitap okuma listesi talebi oluyor. Uzun zaman ben de sistematik okuma yapamamaktan şikayetçi oldum, bunu aşmak için çabaladım. Sonunda “ne okusam?” derdinin öyle basit, hızlı bir çaresi olmadığını anladım.

Kitap okuma listesi veya kitap önerileri paylaşan bloglarda, genellikle sadece kitap ismi ve genel geçer, çoğu kitap arka kapağından aşırılmış birkaç cümleden ibaret şeyler oluyor. Bu yöntemin, işe yaramayan bir çeşit yozlaşma olduğunu düşünüyorum; kitap okuma “hikayesi” olan bir şey.

Bu blogda kendi yaptığım okumalarımı ve hikayesini paylaşıyorum. Eskilerin deyimiyle “efradını cami, ağyarını mani” bir sistematik okuma serüvenine girişiyorum. Okumalarım tabii ki buradaki listeden ibaret olmayacak fakat bu listeyi bağımsız olarak devam ettirip, zaman içerisinde yeni listelerle zenginleştireceğim.

Buradaki tematik tavsiye kitaplar haricinde, hali hazırda okumakta olduğum kitapları kitap okuma listesi sayfasından takip edebilirsiniz.

Okunması Gereken En İyi Gezi – Seyahat Kitapları

Bu listede kuru bilgi yığını gezi kitaplarından değil, gezi edebiyatının en iyilerinden seçtiğim kitap önerileri var. Gezi, seyahat tavsiyeleri deyince sadece nereye gidilir, nerede ne yenilir şeklinde, peş peşe bir yığın tavsiyenin sıralandığı bir anlayıştan ziyade, Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme’sinden tutun da yenilerde çıkan gezi bloggerlarının kitaplarına kadar, gezilen yer üzerine kafa yoran, seyahat üzerine kafa yoran kitapları seçmeye çalıştım. Sadece “gezi tavsiyeleri” gibi internette binlerce örneği bulunabilecek şeyleri listeyen kitaplar değil bunlar, hem edebi değeri, hem de felsefi sorgulamalarıyla müthiş ufuk açıcı kitap önerileri.

 1. Evliya Çelebi, Seyahatnâme
 2. Cenap Şahabettin, Hac Yolunda
 3. Ahmet Haşim, Frankfurt Seyahatnamesi
 4. Nuri Pakdil, Batı Notları
 5. Ahmet Hamdi Tanpınar, Beş Şehir
 6. A. Haluk Dursun, Nil’den Tuna’ya Osmanlı
 7. Mehmet Genç, Rotasız Seyyah, Yol Hikayeleri
 8. Alain de Botton, Seyahat Sanatı
 9. Gabriel Garcia Marquez, Doğu Avrupa’da Yolculuk
 10. Serhat Öztürk, Tiflis

Sinema Okumaları İçin Kitap Önerileri

Sinema okumları için, öncelikle, kamera kullanımı, kadraj, hikaye, senaryo teknikleri, türler gibi belli başlı teknikleri anlatan kitaplar okumak iyi bir okuma sürecine giden yolda iyi bir başlangıç olacaktır. Sonrasında eleştiri kitaplarına geçilebilir fakat öncesinde eleştirilerde kullanılan kavramların kavranması için temel okumalar yapmak gerekir. Aşağıdaki listede çok teknik detaya boğmayan fakat okunması sonraki okumalar için yol gösterici olacak kitapları listeledim.

 1. Joseph v. Mascelli, Sinemanın 5 Temel Öğesi
 2. John Castello, Senaryo Yazımı
 3. Joseph Campbell, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
 4. Robin Wood, Hitchcock Sineması
 5. Christopher Vogler, Yazarın Yolculuğu

Aylık Kitap Bülteni

Okuma önerileri, kitap tavsiyeleri, haberler, edebiyat kanal önerileri ve kitapla alakalı daha bir çok şeyden haberdar olmak isterseniz, Aylık Kitap Bülteni’me abone olabilirsiniz. Bülten her ayın ilk Pazartesi günü e-posta kutunuza gelecek.

Tavsiye Kitap Okuma Listesi - Rus Edebiyatı
Rus Edebiyatı Okuma Kılavuzu