Liman Kitap Kahve Mekan Rehberi: Nerede, nasıl gidilir, ne yenir? Fiyatlar ve Menü

Mekan Rehberi: Liman Kitap Kahve, Çukurambar, Ankara

  • Nerede?
  • Nasıl gidilir?
  • Ne yenir?
  • Fiyatlar ve Menü
  • İndirimler

Nerede?

Liman Kitap Kahve, Ankara’nın yeni merkezlerinden birisi olan Çukurambar’da, Söğütözü metro istasyonuna yürüme mesafesinde.

Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Ünv. Cd No:8, 06510 Çankaya/Ankara
Çalışma saatleri:
Saatleri: 09:00 – 22.00
Telefon: (0312) 317 98 98

Nasıl gidilir?

Çukurambar’da merkezi bir konumda olan mekana en kolay ulaşım yolu metro. Kızılay’dan M2 Kızılay – Çayyolu metro hattında, Söğütözü durağında indiğinizde yürüme mesafesindedir. Next Level AVM’nin karşısında, Farilya İş Merkezi’nde.

Ne yenir?

Mekanın menüsü oldukça geniş. Hem yemek, hem tatlı hem de çay ve kahve çeşitleri ile farklı çeşitlerde gayet lezzetli bir yeme içme imkanı sunuyor. Kahvaltı menüsü de gayet geniş.

Benim favorim yemek olarak Konya usulü bamya çorbası ve hamburger. Geniş bir tatlı seçeneği var ve sütlü tatlıları gayet iyi.

Çay ile birlikte atıştırmalıkları da tercih edebilirsiniz. Kahve sevmediğim için pek tercih etmiyorum ama mekanın isminde kahve olduğuna göre, rahatlıkla kahvelerini de tadabilirsiniz.

Fiyatlar ve Menü

Mekanın fiyatları ortalama diyebilirim. Alışveriş merkezlerinde ortalama bir kafede görebileceğiniz fiyatlar. Çalışma ortamı da sunduğu için, tüm günü mekanda geçirebilirsiniz, çalışma ortamı olarak gayet iyi. Kahvaltıdan itibaren yemek molalarında da mekandan çıkmadan ve vakit kaybetmeden bir günü değerlendirebilirsiniz.

İndirimler

Mekana özel indirim sağlana Liman Kart sahiplerine %10 ila %15 civarında indirim uygulanıyor. Kitap alışverişlerinizde kartınızı kullanarak indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Mekan Hakkındaki Yazım:

Artık Bir Mekânımız Var!

Ankara’da yeni bir kitabevi açıldı: Liman Kitap Kahve. Muhtemelen Türkiye’nin en iyi kitapçılarından birisi. Fakat aynı zamanda bir kütüphane gibi… Sadece kütüphane de değil, Ankara’nın entelektüel nabzının atacağı bir mekân.

Ankara’ya ilk geldiğimde Sıhhiye’de takıldığım bir çay ocağı vardı, oradan kalkar yine Sıhhiye’deki Diyanet Vakfı’nın kitabevine giderdim, bazen de tam tersi, önce kitabevine uğrar ordan çay ocağına gidip kitaplara dalardım. Meşhur “Vadi Yayınları’nın önü”ne yetişemedim ama zamanla Sakarya Caddesi’ndeki Gökkuşağı Kitabevi’ni keşfettim, Birleşik Kitabevi’nin hemen yanındaydı, kitap, çay ve sigaranın eşliğinde, Ankara’nın entelektüel gündeminin döndüğü taburelerde vakit geçirirdik. O hikayeyi uzunca “Dumanaltı Memleket Meseleleri” yazısında anlatmıştım. Zaman geçti, Gökkuşağı kapandı ve mekânsız kaldık uzunca bir süre.

Liman Kitap Kahve

Zaman geçiyor, hayat değişiyor. Uzunca zaman bir mekân eksikliği vardı Ankara’nın. Yakınlarda nihayet, denizsiz Ankara’ya bir Liman geldi. Çukurambar’da açılan Liman Kitap Kahve, kaybolan kitap, çay ve mekânın arasındaki entelektüel bağlantıyı kuracak bir yerimiz oldu.

Liman Kitap, muhtemelen Türkiye’nin en iyi kitapçısı. Bunu abartı olarak düşünüyorsanız mutlaka ziyaret edin, haksız olmadığımı göreceksiniz.

Ferah bir mekanda, muazzam bir raf düzeni ile hiç görmediğiniz kitaplarla karşılaşacaksınız. Yeni yayınlardan, prestij yayınlara kadar her kitap var aşağı yukarı. Fakat kitaptan ve kitapçıdan anlıyorsanız sizi mest edecek bir raf düzeni var, raf düzeni ayrı bir yazıyı dahi hakkediyor. Bir kitabevinde iki raf varsa, o kitabevi çok iyidir diyebiliriz, o raflar “Edebiyat Üzerine” rafı ve “Şehir Kitapları” rafıdır. Bu iki raf yoksa, herhangi bir kitapçıdır.

Kitap ve Mekan

Ankara, kitabevi açısından Türkiye’de ortalamanın çok üzerinde bir şehir. İstanbul filan hikaye, İzmir’i hiç dikkate dahi almıyorum. Erzurum, Konya ve Bursa’yı henüz görmedim, mutlaka otantik kitapçılar vardır.

İstanbul’da Mephisto haricinde dikkate değer bir kitapçı yok kanaatimce, ki orada da kitapla vakit geçirecek bir ortam yok, bangır bangır müzik ve sıkış tepiş bir yer. İzmir’de Yakın Kitabevi gayet iyi, kitap ve oturup vakit geçirecek ve çay içecek bir mekan. Ankara’da Dost Kitabevi, İmge Kitabevi kitap ve raf düzeni açısından gayet iyi. Kentpark’taki Arkadaş Kitabevi kitapla vakit geçirmek için çok ideal, nezih bir kafesi ve iyi raf düzeni açısından güzel fakat ayaküstü değil, şehrin nispeten çeperinde kalıyor. Mesela Dost Kitabevi hariç diğerlerinde dört başı mamur bir Edebiyat Üzerine ve Şehir Kitapları rafı yok. Dost Kitabevi yakınlarda yaptığı genişlemeden sonra hâlâ çok güzel, fakat Dost’ta da çay yok. Bu kitapçıların hiçbiri memleketin entelektüel gündeminin döndüğü yerler değil, olamaz da. Sakarya Caddesi’ndeki Kurtuba Kitabevi nispeten entelektüel gündem açısından iyi fakat oraya da bir türlü ısınamadım, takılamadım. İşte Liman Kitap, tüm bunların hepsini tek kalemde size sunan bir yer oldu.

New York’a bir hafta geçirmiştim, her fırsatta soluğu “5th Ave” üzerindeki Barnes&Noble’da almıştım. Biyografi rafını gezerken az küfretmedim memleketin ekmeğine kan doğrayan ve refahımızı çalanlara, kitapçının neredeyse üçte biri biyografi rafıydı, bu refah demektir, belki bunu da uzunca yazmak lazım. Liman Kitap bu açıdan da beni çok mutlu etti, üst katında yazar rafları var ki, Barnes&Noble halt etmiş, muhtemelen Barnes&Noble’da öyle bir konsept yok.

Yazar Rafları

Yazıyı yazmadan önce hangi raflar vardı yazarlar kısmında diye bi uğradım Liman Kitap Kahve’ye ama o kadar fazla ki, vazgeçtim, merak eden gidip görsün. Orhan Pamuk’tan Kemal Tahir’e, Safiye Erol’dan Beşir Ayvazoğlu’na, Aziz Nesin’den Refik Halit’; Franz Kafka’dan Jose Saramago’ya, Amin Maalouf’tan Haruki Murakami’ye, saymakla bitmiyor… Yerli ve yabancı neredeyse tüm yazarların bir rafı var. Mesela tüm kitaplarını okuduğunuz bir yazarın hiç görmediğiniz hangi kitapları var diye bir gidin de görün, bunalıma girmek serbes, sonunda T yok.

Liman Kitap Kahve aynı zamanda bir kütüphane. Bireysel ve gruplar halinde çalışabileceğiniz şık, konforlu ve ergonomik çalışma alanları var, yer bulunmuyor.

Yazmakla bitmiyor ama heyecanımı mazur görün, nihayet bir mekânımız oldu, olsun biraz heyecan. İlgi alanım nedeniyle en çok dikkatimi çeken özelliğini de söyleyip yazıyı hitama erdireyim. Liman Kitap Kahve sosyal medyayı çok iyi kullanıyor, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını mutlaka takip edin, kitap gündeminden kopmamak için zamanımızın gerekliliği artık sosyal medya.

Bu yazıdan sonra bana bir çay ısmarlar mı müessese bilmiyorum ama girişimcilerine şahsen özel bir teşekkürüm var. İnşallah Ankara’nın ve Türkiye’nin hem en iyi kitabevi hem de memleketin entelektüel gündeminin döneceği bir mekânımız var artık.