Bu tavşanı takip edin!


gozimo.com
son sıralarda beni en heyecanlandıran projelerden biri. “Nedir bu bilader?” diyenler için, ayrıntıları şurada bulabilirsiniz.

gozimo, bence yemeksepeti gibi, Türkiye’den doğmuş ve dünyada en iyi girişmlerden biri olacabilecek bir fikir ve uygulama. Test kullanıcıları arasında ben de varım ve bir süredir test ediyorum. Şimdilik çok iyi gidiyor fakat ilk izlenimim şu ki, yaratıcılarının bile hayal edemediği bir yere evrilecek bir şey gozimo. Kullandıkça potansiyeli hakkında fikrim giderek güçleniyor, çok “evrimsel” bir fikir; bu ne demek, şu demek: sınırı hayal gücünüz… Çok farklı alanlarda çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirilebilir, dönüşebilir, kendini her seferinde yeniden üretebilir.

Şimdilik gördüğüm birkaç şeyi yazayım.

gozimo

Şu an temel eksik yeterince içerik ve öneri çeşitliliği olmaması fakat bu zaten zamanla alakalı bir şey, o yüzden bu noktayı dikkate almadan “kategori”ler üzerinden bir değerlendirme yapacağım.

İlk önerilerinden biri Messi tişörtüydü. Bu alışveriş kısmı için önemli, fiyat karşılaştırma angaryasını sizin yerinize yapıyor, ki bu iyiliği babanız ve sevgiliniz haricinde kimse yapmaz :)

messi

İlk başlarda sürekli Can Dündar’ın Ergenekon kitabını önerip duruyordu. (Bu başta bahsettiğim henüz içeriğin yeni ekleniyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek, kategorisine odaklanalım) Ergenekon kelimesi geçen tweetlerde bu kitap çıkıyor. Ben bu öneriyi alışveriş kategorsinde değerlendirmedim, zira kitap önerisini bir “kaynak” olarak aldım, yani ilgilendiğiniz konu ile ilgili kaynak veriyor. Çok iyi.

Hatta düşünsenize, bu kaynak kategorisinin geliştiğini ve o kelime ile alakalı akademik makale önerdiğini, harika bir şey. Ya da bu konuda başka bir alternatif, o kelime ile alakalı film önerecek mesela veya bir film sayfasındayken o filme yazılmış bir eleştirigozimo’nun beni neden heyecanlandırdığının en önemli noktası burası işte, bütün bunları ben saatlerce vakit harcayarak yapıyorum ve sürekli yaptığım şeyler, bir nevi işimin bir parçası; gozimo bunu benim yerine yapıyor ve benim saatlerce dolaştıktan sonra ulaştığım şeyi bana doğrudan veriyor. Bildiğiniz yönetici asistanı hizmeti, paha biçilemez :)

Ünlülerin internet sitesini öneriyor, mesela Can Dündar’ın candundar.com ya da Egemen Bağış’ın egemenbagis.com gibi… Bu da bence çok iyi. Bir nevi wiki işlevi görüyor, mesela ilgi alanınıza giren bir konuda uzman ama sizin tanımadığınız biriyse diyelim, doğrudan sizi ona yönlendiriyor. Sizi google-wiki zahmetinden kurtarıyor, en temel kaynağa doğrudan yönlendiriyor.

“Rabia işareti nedir?” haberine yönlendiren bir gozimo görünce çok mutlu oldum zira işte bu “tam isabet” dedikleri şey. İşaret ilk çıktığında anlam verememiştim, hatta denk gelmişsinizdir twitter’da “ya bu dört işareti nedir?” diye soran bir sürü tweet vardı. İşte bu nedenle tam isabet. Üzerine yorum yapmaya bile gerek yok.

gozimo 01

Instagram fotolarını açıyor, bu bir nevi “önizleme” özelliği ki çok kullanışlı. Bunu instagram diye düşünmeyin, mesela twitter’ın yaptığı en önemli inovasyonlardan birisi youtube videolarının tweet altında kullanılabilir olmasıydı bence, yani linke tıklayıp ayrı bir sayfaya gitmek artık baya bildiğin yorucu bir iş, kullanıcı her şeyi bulunduğu ekranda yapmak istiyor, bu manada bütün platformlar arasında bir arabulucu olabilir ki kulağa harika geliyor :)

Bir de henüz yeni olduğu için komik bir şey yapıyor şu sıralar, mesela Rahşan Gülşan’ın tweet’inde Rahşan Gülşan’ın twitter adresini öneriyor, ilahi tavşancık diyorum ona da :)

13  Twitter

Fikri ilk duyduğumda Serdar Kuzuloğlu‘na “bu bir çağ değişimi olabilir” demiştim.

Deneyince fikrim değişti, artık ihtimal filan olduğunu düşünmüyorum, bu bir devrim, sadece zaman meselesi, ki o da çok hızlı gelişecektir.

Hasıl-ı kelam, gözüm her yerde o sevimli tavşanı arar oldu. Tebrikler amirim, çok iyi iş çıktı :)