Hanzala’yı gördünüz mü?

hanzalaŞu fotoğrafta gördüğünüz veledin adı Hanzala.

Baba adı: Önemli değil.

Ana adı: Nakba

Kız kardeşinin adı: Fatıma.

Ayakkabı numarası: Bilinmiyor. Çünkü o hep yalın ayakla dolaşır.

Hanzala on yaşındadır. Bu dik saçlı velet on yaşında doğmuştur ve hep on yaşındadır, doğa kanunları ona işlemez. Sırtında, kir pas içinde, dirseği yamalı bir buluz, bacağında dizlerinin üzerinde bir don, tombul ayakları çıplak, ellerini arkadan bağlamış.

Hanzala, Filistinli karikatürist Naci el Ali’nin 1969’da yarattığı bir sembol. Naci el Ali on yaşında yurdunu terketmek zorunda kalmış, Hanzala o yüzden on yaşında. Annesinin adı Nakba. Nakba, Filistinliler tarafından İsrail devletinin kuruluş günü için kullanılan bir kelime, İsrail devletinin kuruluşu yani beşikteki çocuğa zulmün cisimleşmiş halinin başlangıcı.

Ve Hanzala’nın sırtı bize dönük!

Hanzala zulüm bittiği zaman yurduna dönecek ve biz ancak o zaman yüzünü göreceğiz.

***

Reyhanlı’da Hakan Albayrak’ın deyimiyle bir Nazi vahşeti yaşanıyor. İnsanlıktan çıkmışlar diyemiyorum çünkü o eşik zaten patlamadan daha önce aşılmış. “Sığınmacılar”a karşı büyük öfke varmış. 200 liralık ev 2000 liraya kiraya veriliyormuş, 5 liralık yemek sığınmacıya 25 liraymış. Durum şu, bir ailenin evinde yangın var, yanan evden can havliyle kaçmış çoluk çocuk, siz evinizi açıyorsunuz, yediği yemekten fahiş para, yattığı odadan fahiş kira alıyorsunuz bir de üstüne üstlük surat asıyorsunuz. Size sığınana ettiğiniz muamele düşmana edilir cinsten değil. Bu zaten insanlıktan nasibini almamışlıktır. Fakat patlama sonrası yaşananlar bunu da aşıyor.

Mazlum-Der’in ön inceleme raporunu yüreğiniz kaldırırsa okuyun. Ben bir alıntı yapayım:

“11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen patlama sonrasında, kışkırtıcı ve tahrik edici Reyhanlılı bir grup oluşmuş, her gördükleri Suriyeliye saldıran darp edip linç girişiminde bulunan ve Suriye plakalı araçları tahrip eden davranışlar sergilemişlerdir. Suriyelilerin yaşadığı binalara topluca gidilmiş birçok ev yakılmaya çalışılmış, ele geçirilen kişiler darp edilmişlerdir.  Aşırı milliyetçi/ulusalcı eğilimlere sahip partilere mensup fanatiklerinden olduğu söylenen ve her geçen gün sayıları artmakta olan bu gurup, yaşanan gelişmelerden Suriyelileri sorumlu tutmakta, Reyhanlı ilçe merkezinde devriye gezerek sıklıkla yol kesmekte, Suriyeli veya Suriye vatandaşı olduğunu zannettikleri kişileri linç etmeye çalışmaktadırlar.

Yaklaşık 50 bin Suriyeli korkudan evinden çıkamamakta acil ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Hasta olanlar tedavi olmak için hastaneye gidememektedir.”

Bu kadar da değil.

Ayhan Altıntaş isimli bir vatandaş, yaralı bir Sığınmacıya yardım etmeye çalıştığı için bıçaklandığını söylüyor. Reyhanlının simge fotoğrafı olan, torununu kaybeden kadın anlatıyor “O karmaşa içinde bir Suriyeli yanıma geldi. Kızımın torunumun yerine gösterdim. Üzerini çıkarıp ateşe daldı ama yapacak bir şey yoktu. Torunum, kızım ölmüştü. Ama kendisini ateşe atan bu adamı etraftakiler dövdü. Ellerinden zor aldılar.” Hakan Albayrak, bazı sığınmacıların linç edilerek öldürüldüğünü, bu gibi vakaların üzerinin örtüldüğünü söylüyor ve “ben birini kesin olarak biliyorum” diyor.

***

Hanzala, zulme, vahşete ve insanlıktan çıkmış yaratıklara dönmüştür sırtını. O çıplak tombik ayaklarıyla dünyanın gezmedik tarafını bırakmaz, nerde bir zulüm, bir insanlık ayıbı varsa Hanzala orada biter, belli belirsiz onu pıtır pıtır giderken görürsünüz. Hanzala’nın sırtını gördüyseniz insanlığı unutun, Hanzala’nın sırtını görmek, hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en ağır küfürdür. Hanzala’nın sırtını gördüyseniz, o ayıp size ömür boyu değil, ahrette de yeter.

Şimdi şu fotoğrafa iyi bakın.

7947206_suriye

Bu fotoğrafın yer aldığı haberin başlığı “Suriyeli sığınmacılar Reyhanlı’yı terkediyor!” şeklindeydi. Fotoğraftaki tabelada “Türkiye” yazıyor, altında bayrak var, onun da altında “Güle Güle” yazıyor. Evi yanan komşunuza suyu parayla verdiğiniz, odayı kiraladığınız yetmiyor bir de canına kastediyorsunuz ve sonunda “öleceksem evimde öleyim” diye yanan evlerine geri dönüyorlar.

Fotoğrafın sağ alt köşesinde boyu kadar bavulu tutmuş sürükleyen bir oğlan çocuğu var, görüdünüz mü?

İşte o Hanzala; geçmiş olsun…