Hasan Ali Toptaş, Kuşlar Yasına Gider

Kuşlar Yasına Gider romanı, zor okunan diğer romanlarına nazaran daha kolay okunan bir kitap ve Hasan Ali Toptaş kitapları okumaya başlamak için iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Hasan Ali Toptaş‘ı uzun zamandır okumayı planlıyordum ama bir türlü başlayamamıştım. Aslında kitapçıda birkaç defa uzun uzun inceledim kitaplarını, birkaç sayfa okumayı denedim fakat üslubunun zor olduğuna kanaat getirdiğim için erteledim. Kuşlar Yasına Gider‘in ilk cümlesini okuyunca açıkçası biraz sarsıldım ve öyle okumaya karar verdim.

Hasan Ali Toptaş, modern romanımızın önemli isimlerinden birisi fakat ben “büyülü gerçekçilik”akımını pek sevmiyorum, mesela Gabriel Garcia Marquez‘i de zar zor okudum, o da en ince üç kitabını… Hatta en sevdiğim kitabı romanları değil, Doğu Avrupa’da Yolculuk isimli seyahat notları oldu… 🤒 Hasan Ali Toptaş’ı okuyamama nedenim de aslında aynıydı. Fakat bu romanı önceki kitaplarına göre biraz “basit” veya “sade” olmakla eleştirilmiş, bu da neden bu kitabı sevdiğimin sebeplerinden birisi herhalde.

Ben “okuma”nın bir “yaşı” ve “dönemi” olduğuna inanıyorum, bazı kitapları, bazı metinleri bazı yaşlarda ve dönemlerde okumak gerekiyor; şöyle demek daha doğru belki, bazı kitaplar, metinler bazı yaş ve dönemlerde okununca ancak nüfuz edilebiliyor. Benim için Hasan Ali Toptaş’ın vakti gelmemişti, demek ki artık gelmiş, artık diğer kitaplarını da okuyabilirim.

Kuşlar Yasına Gider

Hasılı, Kuşlar Yasına Gider çok zarif, çok naif bir hikaye.

Kuşlar Yasına Gider, başından sonuna kadar, fonunda türkü olan bir kitap. Kitabın kahramanı olan yazar, Denizli’ye gidip gelirken arabada hep türkü dinliyor. Kitabın ismi de güzel bir Ardahan türküsünün bir mısraı. Bu türkünün mısraları edebiyatımızda sadece bu kitaba değil, başka bir kitaba da ismini verdi: Sadık Yalsızuçanlar‘ın bir kitabı da bu türküden alıyor ismini: Geçen Gün Ömürdendir. Çok önceleri okumuştum, o da içinde çokça türkü barındıran keyifli bir kitaptı.

hasan-ali-toptaş-kuşlar-yasına-gider
Hasan Ali Toptaş – Kuşlar Yasına Gider

Kuşlar Yasına Gider’in kapağında Nuri Bilge Ceylan’ın bir fotoğrafı var ve o kadar isabetli bir seçim ki, kitabın fotoğrafını çekmesini isteseniz ancak öyle bir fotoğraf olabilirdi. Hasan Ali Toptaş yayınevi değiştirdikten sonra, tüm kitapları bir Nuri Bilge Ceylan fotoğrafı ile kapak tasarımı yapıldı ve Kuşlar Yasına Gider’deki kadar her birinin isabetli olduğunu tahmin edebiliyorum.

Kitap bana büyük oranda otobiyografik geldi. Her ne kadar yazar aksini iddia etse de yazarla kitabın kahramanının hikayesindeki paralelliklere bakınca pek öyle olmadığı görülüyor. Hatta kitabın bir kısmında, bu mesele kitabın kahramanı olan yazarın da asabını bozuyor ve kitabın kahramanı olan yazar Hasan Ali Toptaş’ın konu hakkındaki fikirlerini tıpkı onun gibi asabi bir şekilde dile getiriyor.

Kitap Toptaş’ın genel tarzına aşina ve o tarzı seven okurları tarafından pek sevilmedi ve eleştirildi, sanırım ben de tam bu nedenle çok sevdim, zor okunan diğer romanlarına nazaran, Hasan Ali Toptaş kitapları okumaya başlamak için iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Ve kitabın kahramanı yazarın Denizli – Ankara arasında dinlediği türküleri birisi YouTube’da bir araya getirmiş. Kitabı okuduktan sonra bu türküleri mutlaka dinleyin, sanki birlikte yolculuk etmişsiniz gibi türkülerin size birer anısı olduğunu göreceksiniz.

Kuşlar Yasına Gider romanında kahramanın Denizli – Ankara yolculukları esnasında arabasında dinlediği türküler.