Türkiye’de idam cezası geri gelir mi?

Türkiye’de idam cezası geri gelecek gibi görünüyor, çok tartışmasına girmeyi de anlamlı görmüyorum, kısır bir tartışma. Toplumda görünen beklenti gösteriyor ki, idam cezası eninde sonunda gelecek, bu hükumet değilse başka bir hükumetin sonuç olarak bunu yapacağını düşünüyorum.

İdam cezası “kategorik olarak” karşı olduğum cezalardan birisi, yani aslında geri dönüşü ve telafisi olmayan cezalandırma usüllerine genel olarak karşıyım. Cezalandırma yöntemlerinin temelinde felsefi olarak varolan  “iktidar” tartışması şu an için çok uzak ve belki de gereksiz, zira bunun için “yavaş” bir düşünme, akıl yürütme ortamı olması lazım, halbuki Türkiye artık kaçınılmaz olarak dünyayı tahakkümü altına alan “hız” çağından payına düşeni almış olarak bu tip tartışmalara vakit bulamıyor.

Benim idam cezasına karşı olarak öne sürdüğüm (ve cezanın manasızlığı açısından yeterli gördüğüm) tek argümanım şu: Hukuk bir çeşit güçlünün elindeki sopadır. Kavgada kimi zaman karşı tarafın eline geçer mesela. Hele Türkiye’de elden ele gezen bir sopadır, bugün sende, yarın başkasında, öbür gün bir başkasında…

Bir intikam aracıdır, bir rövanş kurumudur “hukuk”, en mülayim adamın bile eline geçtiğinde o adamı canavarlaştırır, devr-i sabıklar yaratır.

Ve Türkiye “gelişmekte olan” ülkelere has bir özellik olan fakat birçok benzer ülkeden farklı olarak çok daha “hız” ve “dinamiklik” ortamı yaşanan bir ülke, yani “sadece çocuk tacizi için gelsin” argümanı boş, Türkiye’de hiçbir şey geldiği gibi kalmaz.

Mesela idam gelirse, Tayyip Erdoğan sonrası ilk olarak “yolsuzluklar” için de uygulanmaya başlanır, FETÖ’cülerin bunu yapmayacağını söyleyin mesela? Bu arada en geç 10 yıl içinde FETÖ’nün çok daha güçlü olarak geri geleceğini düşünüyorum, belki o kadar da sürmez.

Bilerek veya bilmeyerek Türkiye hukukuna çok güveniyor idam taraftarları ve çook çok yanılıyorlar. Türkiye’de adalet diye bir şey yok, bu başta kimin olduğundan bağımsız ve derin bir mesele; ben genel olarak dünyada “adalet”in olduğuna inanmıyorum, öyle olsa dünya zalimlerin hesap vermeden gittiği bir yer olmazdı. Bu ortamda da zalimlere bir sopa daha vermekten korkuyorum.

Araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki, idam suçu engellemiyor hatta daha komplike hale getiriyor. Aslında idamdan beklenen çözüm için daha kolay ve sağlıklı yöntemler var, idam için yapılan propagandanın onda biri ile “tahliyesiz müebbet” için yapılsa, idamdan beklenen ama idamın engelleyemediği suçlar için daha etkili bir çözüm olabilir.

Son tahlilde, idam gelirse, pişman olacağımız kesin. Fakat biz pişman olacağımızı bile bile bazı şeyleri yapmaktan çekinmeyen bir milletiz, sanırım yine öyle olacak.