Kitap “Best Seller”, Film (Muhtemelen) Gişe Rekortmeni

İntihal suçlamasıyla, başı derde giren Dan Brown aklandı. Gösterimi tehlikeye giren film de böylece kurtulmuş oldu. Bu filmin ve kitabın başına gelen ilk talihsizlik değil. Kitap, yayınlandıktan sonra son derece sert eleştirilere maruz kalmıştı. Özellikle Vatikan ve Opus Dei tarafından sürekli eleştirilen kitap, bu eleştirilerin ve tartışmaların da rüzgarıyla iyice gündeme geldi. Halen çok satan listelerinin baş sıralarında arz-ı endam ediyor.

Film ise, çekimlerinin yapılmasına başlanmasından itibaren, kitapla aynı kaderi paylaştı. Öyle ki, çekimleri gizlice başladı. Çekimlerin, kitapta adı geçen mekanlarda yapılması için çaba sarfedilirken, kitapta ismi geçen kilisenin çekimlere izin vermemesi ile filmin çekimlerinin epey ilerlediği medyaya yansıdı. En son olarak da, büyük ölçüde tamamlana film vizyona girmeye hazırlanırken, Brown’a açılan “İntihal Davası” nedeniyle filmin gösteriminin tehlikeye girdiği söylendi. Sonunda mahkeme kitabın intihal olmadığına karar verdi ve film de 19 Mayıs’ta vizyona girmek için gün saymaya başladı.
Tom Hanks ve Jean Reno Birarada

Kitabın müthiş kurgusu, sürükleyici ve sinematografik anlatımı, zaten okurken dahi film tadı veriyor. Oyuncu kadrosunun da çok isabetli seçilmesi filmi iyice merak ettiriyor. Kitabı okurken, kendi kendime, bu kitabın filmi çekilir mutlaka ama inşallah Langdon’u Tom Hanks oynar, demiştim. En beğendiğim Amerikalı aktörün Tom Hanks olması ve bu rölün altından hakkıyla kalkabileceğini düşündüğüm için, kitaptan aldığım zevki filmden de alabilirim diye düşünmüştüm. Langdon’u Hanks’in canlandıracağını öğrendiğim andan itibaren sabırsızlanmaya başlamıştım.

Jean Reno ise hoş bir sürpriz oldu. Hanks’ten sonra en beğendiğim aktörlerden birisidir Reno. Kitabın konusuna uygun ve aynı zamanda kurgusuna da yakışacak bir şekilde, bir Fransız olan Reno, Fransız Müfettiş Bezu Fache’yi canlandıracak ve bir Amerikalı olan Hanks’i yani Amerikalı Simgebilimci Robert Langdon’u kovalayacak.