Kitap Önerileri Harun Kaban

Kitap Önerileri ve Okumanın Hikayesi

İyi kötü kitap okuyan herkes bu soruyla karşılaşmıştır: Bunların hepsini okudun mu? Bir şekilde karşılaştığı bu soruya, şimdiye kadar duyduğum en orijinal cevap şu oldu: Hayır, daha fazlasını okudum! Bu soruyu takip eden ikinci soru ise kitap önerileri isteyen “Bana bir tavsiye kitap okuma listesi verebilir misin?”

Esasında, bu soruların cevabı kişiden kişiye, hatta aynı kişinin ruh haline göre değişiyor. Sorunun muhatabı her okuyan da bu soruya kızarak mukabele ediyor. Kızıyorlar, haksız da sayılmazlar, zira onca emek verip yaptıkları okumaların hap gibi kolaycı bir şekilde sorulmasına bozuluyorlar.

Açıkçası ben de önceleri kızıyordum. Fakat geldiğim noktada artık pek kızamıyorum, hayat bir şekilde bu soruların hızlı bir şekilde cevaplanması üzerine kurulu hale geldi. Bu kaçabildiğimiz bir şey değil. Soruya siz cevap vermezseniz Google mutlaka bir cevap veriyor.

Kendi adıma, bu soruyu ve cevabını önemsiyorum. Zira sorunun cevabından kaçtığınızda, “gençler de çaba harcasın okusun” gibi ulvi bir niyetle ciddi bir yozlaşmaya yol vermiş oluyorsunuz: “Onedio Stayla Okuma Listesi

Kitap okuma listesi diye aratınca Google önünüze bir yığın, anlamsız bir şekilde boca edilmiş kitap ve yazar isimlerinden oluşan sayfalar getiriyor. Bilgi, böylece “kirlenmiş” oluyor ve “bilgi kirliliği” dediğimiz şey bilginin önündeki en büyük engel haline geliyor. Halbuki “okumak” dediğimiz şey “hikayesi olan” bir şeydir. Alt alta yazılı kitap ve yazar isimleri demek değildir.

Kitap Önerileri

Şüphesiz o listelerin de çok faydası oluyor fakat ben daha özgün, “hikayesi olan” bir okuma önerileri arıyorum. Ve tahmin edebileceğiniz gibi çok fazla bunlardan yok.

Blogumda yeni bir şey yapmaya başladım. Okumalarımı bir kayıt altına almak ne zamandır istediğim bir şeydi. Temel olarak sistematik bir okuma yapmak için, kayıt tutmak en önemli kurallardan birisi. Birkaç başarısız denemeden sonra, nihayet sürdürebileceğime inandığım bir yöntemle notlarımı almaya başladım. İnternette arayıp bulamadım “keşke şöyle bir şey olsaydı” dediğim şeyleri yapmak istiyorum. Alt alta yazılı kitap ve yazar isimlerini birer başlık olarak alıp, her birinin hikayesini yazacağım.

Halihazırda okumakta olduğum ve okuyup rafa kaldırdığım kitapları bir sayfada, okuma önerilerimi başka bir sayfada not alıyorum. Zamanla bu kitaplara dair notlarımı da ekleyerek sayfaları güncelleyip, zenginleştireceğim.

Blog’la alakalı olarak da yeni bir şeye başlıyorum, bir Kitap Bülteni. Her ayın ilk Pazartesi günü e-posta kutunuzda, kitap önerileri, okuma listeleri, okuma önerileri, YouTube videoları, edebiyat kanal önerileri gibi birçok başlıktan oluşacak olan bülteni takip etmek isterseniz, aşağıdaki formdan üye olabilirsiniz.

Aylık Kitap Bülteni

Okuma önerileri, kitap tavsiyeleri, haberler, edebiyat kanal önerileri ve kitapla alakalı daha bir çok şeyden haberdar olmak isterseniz, Aylık Kitap Bülteni’me abone olabilirsiniz. Bülten her ayın ilk Pazartesi günü e-posta kutunuza gelecek.

Kitap Önerileri - Rus Edebiyatı Klasikleri
Kitap Önerileri – Rus Edebiyatı Klasikleri