Kitapları rafa dizerken neye göre dizmeliyiz?

Beşir Ayvazoğlu bir yazısında bir yazar derdinden bahsediyordu. Zaman içerisinde birkaç yayınevi değiştirdiğini ve bu nedenle kitaplarının birkaç yayınevi tarafından farklı ebatlarda ve tasarımlarda basıldığını, bu durumun da, kitaplarını bir yerde toplamak istediğinde, kitaplığında oluşturduğu farklılığın bazen canını sıktığını yazıyordu. Aslında bu aynı zamanda bir okur derdi, kitaplığımızı yerleştirirken veya düzenlerken neye göre düzenlemeliyiz, nasıl yerleştirmeliyiz?

Tabii bu sorunun bir “doğru” cevabı yok, herkese göre farklı cevapları olan bir soru ve hatta aynı kişinin farklı ruh haline göre dahi değişen doğru cevapları var.

Yazar veya tür bazlı bir dizilim yapabilirsiniz. Yayınevi bazlı bir dizilim de yapabilirsiniz. Fakat eğer fiziksel bir düzen istiyorsanız, o zaman da kitap boyutuna göre dizebilirsiniz. Bazı durumlarda tüm bunları aynı anda yapabilirsiniz.

Ben birkaç yöntemi bir arada kulanıyorum. Öncelikle tür bazlı diziyorum, yani mesela sinema kitapları bir rafta, roman kitapları bir rafta, deneme kitapları bir rafta gibi… Bu durumun istisnaları yazar bazlı oluyor, mesela romanlar veya edebiyat kitapları bir rafta oluyor fakat Kemal Tahir kitapları yan yana, Orhan Pamuk kitapları yan yana gibi… Aynı kriter diğer raflar için de geçerli, eğer tür içerisinde bir yazarın birden fazla kitabı varsa onları mutlaka yan yana diziyorum. Bu erişimi kolaylaştırıyor.

Tüm bunların yanında, kitapların fiziksel durumları da bazen zorunlu düzenlemelere neden olabiliyor. Mesela 16×24 cm gibi büyük boyutlardaki kitapları ayrı bir rafa alıyorum, tür ve yazar kaygısı maalesef bu durumda ikinci planda kalıyor fiziksel imkansızlıklar nedeniyle.

Bu durumların hiçbiri bende takıntı sayılmaz, fakat biliyorum ki bu durumun takıntı olduğu insanlar da var. Siz onlardan biri iseniz, lütfen yazıya yorum yapın ve anlatın, açıkçası merak ediyorum bu durumun takıntı derecesinde olduğu insanların hikayelerini… ☺️