Memleket nere hemşerim?

İngiltere mahreçli haberin başlığı şu: “200 Yıldır Beklenen Bebek”. Başlığı görünce ilk aklıma gelen, doğaüstü güçleri olduğu düşünülen, son yılların moda “new age” dinlerinden birinin safsatalarından, garip inançlarından birisi herhalde diye düşündüm.

Haber şöyle:

“İngiltere’nin Kent kontluğu Madistone şehrinde yaşayan 26 yaşındaki Hannah ve 33 yaşındaki Mark, 200 yıl sonra dünyaya gözünü açan ilk kız bebekleri için gelen tebrikleri kabul etti. Kız çocuğunun doğumu Lawrie ailesi için çok özel bir anlam taşıyordu. Çünkü 1809’dan beri ailenin kız çocuğu olmuyordu.”

İlk paragrafı okuyunca ters köşe oldum ama aynı zamanda, bir süredir üzerine kafa yorduğum, yazıp çizdiğim meselelere dair zihnimi toparlamama vesile oldu bu haber.

Bir test yapalım. Hangimiz iki yüz yıl önce yaşayan büyük dedemizin veya herhangi bir akrabamızın herhangi bir hikâyesini biliyor? Biraz basitleştirelim soruyu, hangimiz babamızın doğduğu evde yaşıyoruz? Daha da basitleştirelim, hangimiz doğduğumuz evde yaşıyoruz? Sahi, “yerleşik hayata geçtik” derken tam olarak neyi kastediyorduk?

Bu hikaye Evden Uzakta kitabımda yer almaktadır.

Kitabı online olarak sipariş verebilirsiniz.

Sipariş sayfasına gitmek için tıklayınız.