Modern Rus Edebiyatı’nın Başlangıcı: Aleksandr Puşkin

Aleksandr Puşkin modern Rus Edebiyatı’nın başlangıcı olarak görülür. Döneminin önemli şairlerinden birisidir, manzum olarak yazdığı Yevgeni Onegin Rus Edebiyatı’nın en önemli eserlerindendir. Fakat Puşkin daha çok Yüzbaşının Kızı ile bilinir.

Roman bir tür olarak geç gelişen edebiyat türlerinden birisi. Artık post-modern romanlarla birlikte başka bir bo

yuta geçtiyse de mesela şiir gibi kadim bir tür değildir. Puşkin’in Yüzbaşının Kızı romanı, çağımız roman anlayışına yakın ilk Rus romanlarından birisidir.

Rus Edebiyatı Klasiklerini kronolojik olarak okumaya başladığımda Yüzbaşının Kızı’ndan başladım. Tabii okumlara karar vereden önce bir araştırma yapıp, bir strateji belirledim. Puşkin modern anlamda ilk romancısı sayılıyor Rus Edebiyatı’nın o nedenle Puşkin ile başladım.

Puşkin’in bir de Erzurum Yolculuğu isimli, bir nevi “savaş günlükleri” sayılabilecek bir kitabı vardır. 1829 Osmanlı – Rus Savaşı’nda Puşkin, Rus Ordusu’nun vakanüvisi olarak sefere eşlik eder. Erzurum içlerine kadar gelen Rus Ordusu’yla birlikte savaşın gidişatına tanıklık eden Puşkin’in notları çok ilginçtir. Gözlemleri güçlü bir kalem olarak, kendi açımızdan okuduğumuz savaşın bir de “öbür taraf” gözünden değerlendirmesini okumak ilginç oluyor.

Puşkin’in bu eseri aslında Rus yetkilileri çok memnun etmiyor, hatta Puşkin’in bazı “düşmanlıklar” kazanmasına neden oluyor. Savaşı bir Rus Ordusu propagandası olarak değil de edebiyatçı olarak gözlemliyor aslında ve

hakkaniyetli tespitler yapıyor, bu da Rus yetkililerin beklentilerini karşılamıyor. Tabii bu “hakkaniyet”i de çok abartmamak gerekiyor, zira her ne kadar gözlemler tarafsız gibi görünse de, Puşkin de döneminin siyasi bakışından azade değil, Çerkes’ler ve Rus olmayan diğer insanlar hakkında, mesela Osetler, Gürcüler, Ermeniler hakkında günümüzde “ırkçı” görülebilecek gözleri söz konusu. Bu gözlemler romanlarında da göze çarpıyor.