Sosyalist Katil Che Guevara ve Devrimin Karanlık Yüzü

Che Guevara bir katilden kahraman yaratan karanlığın, dünya tarihinde en başarılı pazarlama çalışmalarından biridir herhalde. Devrimin karanlık yüzünün en parlak yüzü, o çok sövdükleri kapitalizmin bütün nimetlerinden faydalanarak romantik bir mite çevirdikleri kahraman katil, tişörtlerden kupalara kadar her popüler platformda arz-ı endam eden bir figür halinde.

Bu mitin alıcısı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye yazınında da gayet başarılı icra edilmiştir. Katil sevici Türkiye solu, bu mitin yerel versiyonlarında da gayet başarılı.

Katil Sever Türkiye Solu ve Yerli Che Guevara Figürleri

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın katilleri, hatırlarsanız günlerce sosyal medyada #BizdeSiziSeviyoruz etiketiyle twitter trendlerinde günlerce kalmıştı. Şehit savcının katledilmeden önceki ağzı bağlı, alnına silah dayanmış fotoğrafları ana akım medyanın gazetelerinde birinci sayfadan yayınlanmıştı. Ana akım medyanın katil sevici gazetecileri twitter hesaplarından bu fotoğrafı paylaşmakta bir beis görmemişti.

mirgun-cabas-che-guevara
Che Guevara fanı Mirgün Cabas’ın Mehmet Selim Kiraz’ın katledildiği sırada attığı tweet.

HürFikirler‘de yayınlanan Ahmet Bilal Arpa’nın çevirdiği bir yazıda, katilin “devrim aşkına” söylediği 10 özlü söz, bu karanlık zihniyetin lapsuslarını gayet güzel özetliyor.

Her ağzını açtığında hukuk devletinden dem vuran ilkeli katilseviciler katil devrimcinin “Birçok insanı tamamen suçlu olup olmadığını bilmeden idam mangalarında idam ettik. Bazı zamanlar, Devrim soruşturma yürütmek için duramaz.” gibi anladıkları hukuk devletini özetleyen sözünü pek görmezler.

Akıllarında verdikleri ırkçılık derlerinde, parlattıkları Che Guevara günlüğündeki “Siyahî, uyuşuk ve hayalcidir, yetersiz ücretini eğlence ve içkiye harcar; Avrupalı, onu Amerika’nın bu köşesine kadar takip eden ve kendini geliştirmeye iten ve hatta kendi bireysel arzularından bağımsız olan bir çalışma ve tasarruf geleneğine sahiptir.” alıntısının altını pek çizmezler.

İnsan hakları konusunda ahkam keserken “Problemi beyninin sağ tarafına dayadığım 32 kalibre bir tabancayla bitirdim. … Kişisel eşyaları artık benimdi.” şiarını ve hırsız katili pek görmezler.

che-guevara
Che Guevara

Kutsal Devrimci Şiddetin Kalemleri

Son olarak, bir apartman çocuğundan yarattıkları Kırmızı Fularlı Katil‘in ölümünden sonra bir güzelleme dalgası yarattılar.

Şiddete kategorik bir set çekmeyip, devrim şiddetini meşrulaştıran zihniyet, halen Türkiye yazınında itibarlı yazılarına devam ediyor. Ayşe Düzkan çok paylaşılan yazısında, bu zihniyetin yerel versiyonu PKK tarafından katledilen Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ı öldüğü için suçlayan bir yazıyla katil Ayşe Deniz Karacagil’i kutsadı.

Şiddeti kimden ve kime karşı geldiğine göre kutsayan karanlık zihniyetin, dünyanın gördüğü en büyük katillerden biri olan Che Guevara gibi bir figürden esinlenmesinde şaşırtıcı bir taraf yok. Bu zihniyeti deşifre edip mahkum etmedikçe, apartman çocukları marjinal örgüt flamasında bir vesikalık resim olmaya devam edecek.