Terkedilmiş WhatsApp Grupları

Telefonumun hafızası doldu. Birçok uygulamayı temizledim ama yine olmadı. Sonra baktım, en çok yer kaplayan WhatsApp. Ne varmış diye kaydırmaya başladım ve ilk WhatsApp sohbetine kadar geldim.

Uygulamayı yüklediğimden beri hiç silmemişim konuşmaları. Unutulmuş mesajlar ve terkedilmiş gruplarla dolu, Pripyat gibi bir yere dönmüş aşağısı.

Bazı grupları kesilen bir doğum günü pastası, üflenen mumlar kapatmış. Bazı gruplar sonlanan bir etkinlik, azalan bir dostluk veya biten bir arkadaşlık ile tarihin sayfalarında yerini almış.

Bazısı grupları da biten aşklar, sızılı ayrılıklar kapatmış…

Mesela birkaç grup var, araya kırgınlıklar girmiş, atılacak bir mesaj nükleer bomba etkisi yaratabilir. Bazıları vicdan azabı gibi… Bazı gruplar mafya gibi, giren çıkamaz.

Hevesle kurulmuş, büyük heyecanlar vaadeden gruplardan herkes çıkmış, ben yalnız kalmışım.

İşlevsiz ve bir anlamı kalmamış birkaç gruptan çıktım. O hızla devam ederken bazılarından çıkmaya elim gitmedi, bazılarından çıkmaya da gönlüm el vermedi.

Ayarlara girdim, iki seçenek var:

Bir,

Tüm Sohbetleri Temizle: Biraz fazla iddialı değil mi? Söylenmiş onca sözü tek bir tuşla söylenmemiş olacağını iddia etmek!

İki,

Tüm Sohbetleri Sil: Bu tuşa tereddüt etmeden basanlara biz “mutlu insanlar” diyoruz. Ben onlardan değilim, hemen silip atamıyorum.

Gecenin bir yarısı oturdum düşünmeye başladım. Sahiden bunu istiyor muyum, tüm sohbetleri silmeyi?

Kurarken kalbimi koyduğum bir grup; kimse de çıkmamış, belli ki unutulmuş. Ama ben unutmadım. Şimdi o an’ı tek kalemde silip atmalı mıyım?

Kim bilir belki de gerçekten paralel evrenler vardır ve o an’lar hâlâ bir yerlerde yaşanmaya devam ediyordur.

Ne diyor Yahya Kemal:

“Belki hâlâ o besteler çalınır,
Gemiler geçmiyen bir ummanda.”

Bu yazıyı fazla romantik bulduysanız, ya tüm sohbetleri sil tuşuna hunharca basan duygusuz ve mutlu mesut insanlardansınız, nerde nasıl bilmiyorum ama yaşıyorsunuz bu hayatı.

Ya da söylediğim şeyi henüz denemediniz. Bence denemediyseniz bi aşağılara doğru inin WhatsApp’ta, bakalım neler var neler…