Tolstoy Okuma Sırası: İvan İlyiç’in Ölümü

Lev Tolstoy’un İvan İlyiç’in Ölümü Tolstoy okuma sırası düşünüldüğünde, okumaya başlamak için iyi bir seçim. Aslında bir oturuşta okunabilecek derecede akıcı ve kısa bir kitap. Tolstoy’un genel üslubuna ve tarzına hakim olmak ve diğer kitapları hakkında fikir vermesi açısından da iyi bir giriş kitabı.

İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Tolstoy

İtibarlı bir yargıç olan İvan İlyiç, uzun çabalar ve zorluklar sonrasında nihayet iyi ve itibarlı bir çevre ediniyor, iyi bir ev, itibarlı dostlar ve standartların üzerinde bir hayata kavuşuyor. Fakat bir süre sonra hastalanıyor. İlk başlarda çok ciddiye almadığı hastalığı zaman içerisinde ağırlaşıyor ve artık işe gidemeyecek dereceye geliyor. Hastalanınca kimsenin onunla ilgilenmemesi onu şoke ediyor. Hastalığı ilerlerken ölüm döşeğine düştüğünü bir süre kabullenemiyor. Kabullendiğinde ise meslektaşlarının, özellikle eşinin ve çocuklarının hayatlarına devam ediyor olmalarına çok içerliyor, fakat elinden bir şey gelmiyor..

İnsan hasta olduğunda veya bir derdi olduğunda sanıyor ki tüm dünya kendisinin hastalığıyla ilgilenmeli, kendi derdiyle dertlenmeli. Öyle olmadığını anlayınca da ilginç bir kırgınlık yaşıyor, “ben hastayım ama herkes hayatına devam ediyor” hissi çok yaşadığımız ama çaresi olmayan bir his. Tolstoy’un küçük kitabı İvan İlyiç’in Ölümü, bu duyguyu o kadar iyi ve o kadar derin anlatıyor ki…

“Çevresindekilerden hiç kimse durumu anlamıyor ya da anlamak istemiyor, dünyada her şey eskiden olduğu gibi sürüp gidiyor sanıyordu. İvan İlyiç’e en ağır gelen de buydu.” Herhalde durumu bundan daha iyi anlatan bir cümle olamazdı.

Bazen İvan İlyiç’in durumu sanki benim başıma gelmiş gibi bunalarak okudum. Kitap bittiğinde Tolstoy’un neden büyük yazar olduğunu anlıyorsunuz, hayali bir kahramanın ruhu daralırken okuduğunuzun bir kitap olduğunu unutup, St. Petersburg’da bir odada ruhunuz daralıyor gibi oluyor.

Rus Edebiyatını hangi sıra ile okumanız gerektiğini düşünüyosanız, hazırladığım Rus Edebiyatı Klasikleri Okuma Kılavuzuna göz atabilirsiniz.