Yaşar Kemal ve Röportajları

Yaşar Kemal Röportajları

Yaşar Kemal Türkiye’nin “En Büyük Romancısı” değildi, “En Büyük Röportajcısı”ydı. “Yaşar Kemal röportaj mı yapıyormuş?” diyorsanız çok şey kaçırmışsınız demektir, acilen birkaç Yaşar Kemal röportajı okumalısınız. ⠀

Necip basınımız, 50 yıl önce kıymetini bilemediği için Yaşar Kemal röportajı “mecburen” bırakmış. Arkasından onca şey yazıldı ama röportajlarına dair yazanı pek görmedim, halbuki bence romancılığından daha iyidir röportajları. Vaktiyle 12 yıl röportaj yapmış usta ve çok sevmesine rağmen bırakmak zorunda kalmış. Röportaj bal gibi edebiyattır diyor ve gerçekten güzel edebiyat nasıl olur görüyorsunuz o röportajlarda. Hatta Orhan Pamuk için yazdığım “romanların kamera arkası” yazısı gibi, bir de Yaşar Kemal için yazmak lazım, romanlarının kamera arkası olan röportajlarından hareketle.

Yaşar Kemal bir röportaj dizisini yapmadan önce o mesele üzerine çok derinlemesine çalışır, mesele ile ilgili neredeyse her şeyi okurmuş, sonra da gider o röportaj yapacağı insanlarla vakit geçirirmiş. Kaçakçılarla 25 gün geçirdiği, tarlalarda ırgatlarla haftalarca kaldığı olurmuş. Önceki paylaşımda Orhan Pamuk için söylediğim şeyi aslında Yaşar Kemal için de söylemek mümkün, adeta ustanın romanlarının “kamera arkası” gibi röportajlar.

Cumhuriyet Gazetesi, Kemal’in röportajlarından bir kısmını yeniden yayınlamıştı. Röportajları YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından bir kitap olarak da yayınlandı. Usta röportajlara, gazeteciliğe devam etse, dünyanın en önemli gazetecilerinden, en önemli röportajcılarından biri olarak da bilinecekti. Dünya çapında edebiyatçılarımız var ama dünya çapında gazetecilerimiz yok, o fırsatı da Yaşar Kemal ile kaçırmışız.