0%
Still working...

Hakkımda

Özgeçmiş

HARUN KABAN

1981, Kangal doğumludur.

İlk ve ortaokulu Kangal’da, liseyi Sivas Lisesi’nde devlet parasız yatılı olarak okudu. Gazi Üniversitesi, İİBF Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu. Ankara HBV Üniversitesi’nde Siyasal İletişim yüksek lisansı yapmaktadır.

Mesleki kariyerine Ankara’da yayıncı olarak başladı. İki yıl Liberte Yayınları’nda Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak görev yaptı.

Muhafazakâr Düşünce Dergisi ve Gelenekten Geleceğe Dergilerinde çeşitli görevler aldı, 2008-2016 yılları arasında Liberal Düşünce Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve hurfikirler.com sitesinin yazı işleri sorumlusu olarak çalıştı.

2012 yılında Ali Fuat Başgil‘in öncülerinden olduğu “Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti” üzerine 40 dakikalık bir belgeselde proje koordinatörlüğü ve metin yazarlığı yaptı. 2016 yılında “15 Temmuz, Kahramankazan” belgeselinin yönetmenliğini ve metin yazarlığını yaptı.

Kadim Yayınları tarafından yayınlanan 15 Temmuz Darbe Girişimi Uzun Gecenin Kısa Tarihi kitabında yazar ve editör olarak görev aldı.

Profesyonel yazı hayatına Gerçek Hayat Dergisi ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde kültür sanat köşesi yazarak başlayan Kaban’ın çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı.

2005 yılında, henüz öğrencilik yıllarında Kangal’ı tanıtan 10 dakikalık bir kısa belgesel ve “Bir Şehre Dair, Kangal” isimli bir prestij kitap yayınladı. Aynı yıllarda Kangal Gündem Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı.

2014 yılında Kangal’ı anlatan “Kurusırt’ın Ardı” kitabı Kadim Yayınları’ndan, 2018 yılında yine Kangal ve Sivas’ı anlatan “Evden Uzakta” kitabı Liberte Yayınları’ndan yayınlandı.

2019 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda sosyal medya danışmanı olarak çalışmaya başlayan Kaban, bakanlıklar ayrıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nda Metin Yazarı olarak devam etti. 2020 yılından beri aynı bakanlıkta Metin Yazarı olarak çalışmaya devam ediyor.

9 ülke 13 şehirde birçok uluslararası seminer ve çeşitli programlara katılan Kaban, iyi derecede İngilizce bilmektedir.